תפריט יצירת קשר

4 תחומים שתעשיית הרחפנים שינתה מהיסוד

4 תחומים שתעשיית הרחפנים שינתה מהיסוד

אם בעבר כשהבטנו לשמיים, ראינו רק לעתים מטוסים מרוחקים וידענו שהם שייכים לחברות ולארגוני ענק, כיום ממלאים את המרחב האווירי כלי טיס זעירים בבעלות פרטית המשמשים במגוון תחומים וביקושם הולך וגובר.

תעשיית הרחפנים היא שוק בשגשוג עולמי נרחב המוערך במעל 120 מיליארד דולר. גם בישראל, מפתחות חברות רבות פתרונות מתוחכמים ופורצי דרך לשימוש ברחפנים ואכן, ישראל מהווה מעל מחצית מייצוא הרחפנים בעולם. על מנת להבין כיצד הפך שוק זה לתעשיית הענק שעומדת בחוד החנית של הפיתוח הטכנולוגי, נסקור ארבעה תחומים שעוצבו מחדש על ידי רחפנים.

תיעוד וצילום

צלמי אירועים רבים נעזרים ברחפנים על מנת לספק צילומי אוויר ולתפוס אירועים משמעותיים מזוויות לא שגרתיות שמכניסות איכות קולנועית לכל סרט חתונה. מערך רחפנים יכול גם לטוס באופן מסונכרן בשליטה ממוחשבת וליצור מטס מרשים לכל אירוע. הנגישות הכלכלית של הרחפן יכולה לספק צילומי אוויר למגוון מטרות כמו צילום עילי ב-360 מעלות של שטח נדל"ן ששקלת לרכוש או להפקת סרטונים עסקיים שונים גם על ידי אדם פרטי בקלות ובנוחות. גם בתחום העיתונות נעשה היום שימוש ברחפנים שיכול לסקר בזמן אמת ובאופן זול ויעיל עומסי תנועה, אירועים המוניים והפגנות, סיקור אזורי קרבות ללא סיכון חיים ומבטי על אחרים על שטח למגוון צרכים.

בקרה ושיטור

גורמי ביטחון שונים עושים שימוש תכוף ברחפנים. רחפן מצלמה יכול לבצע פטרולים שגרתיים ולתעד ביצוע פשעים באזורים לא נגישים. הצבא משתמש ברחפנים לסימון מטרות צבאיות ואף למטרות תקיפה. לאחרונה שמענו רבות בתקשורת על תפקיד הרחפנים במאבק בעפיפוני החבלה מעזה. כמו כן, הרחפן יכול להוות אמצעי חדשני עבור מעקבים המצולמים בחשאיות עבור חוקרים פרטיים ומשרדי חקירות.

חקלאות

מטוסי ריסוס שגרתיים מפזרים כמות אדירה של חומר מיותר ושעת הטיסה שלהם יקרה ביותר. רחפנים מאפשרים פיזור מדויק ומצומצם יותר של חומרי ריסוס על שטחים חקלאיים ללא צורך בהעסקת טייסים ובבזבוז עצום של דלק. בנוסף, במהלך הריסוס יכול הרחפן לתעד את השדה ולהחזיר נתונים חיוניים רבים כמו פיזור ההשקייה והדישון, מיפוי השטח, מצב היבולים וכו'.

חילוץ והצלה

לאחרונה, פותח רחפן אשר יכול לשאת עליו דפיברילטור (מכשיר החייאה להחזרת קצב הלב) הניתן להפעלה מרחוק. כך, ניתן להזניק שירותי החייאה לאדם הנמצא במצב של דום לב גם באזורים לא נגישים. כמו כן, רחפנים משמשים לאספקת תרופות, מזון וציוד הומניטרי לאזורים מרוחקים או מוכי אסון בנקודות שונות בעולם כדי לספק מענה ראשוני לאוכלוסייה במצוקה.  

בנוסף, עושה שימוש משמר החופים של מדינות שונות בעולם ברחפנים על מנת לסקור את המים ובמידת הצורך אף הנחתת ציוד הצלה למתרחצים הזקוקים לעזרה. גם שירותי הכבאות משתמשים בצילום אווירי על ידי רחפנים שיספקו להם מיפוי מדויק של מוקד השריפה ומגמות ההתפשטות שלה ופיתוחים שונים מאפשרים אף לסייע בכיבוי בשליטה מרחוק.