רחפנים
בוצעה הסטת מטוסים מנתיבם בנתב"ג בגלל רחפן
דרג את הכתבה

הסכנה שזוהתה ע"י טייס ישראייר

קצת לפני הנחיתה של טיסה מאילת בשדה התעופה הלאומי בן גוריון זיהה טייס של חברת "ישראייר" רחפן שריחף באותו הזמן באזור של שדה התעופה. הטייס עשה את עבודתו ודיווח מיד למגדל הפיקוח על הכטב"מ (כלי טייס בלתי מאויש) שמרחף כ-4 ק"מ ממערב לשדה.

מאחר ומדובר באירוע חריג (למרות שאנו כבר שומעים לא מעט סיפורים על רחפנים שיוצרים סיכון במקומות בהם אסור להם לטוס), הוחלט ע"י רשות שדות התעופה לבצע הסטת מטוסים מנתיביהם האוויריים עד לסיום בדיקת האזור. לאחר הבדיקה חזר נתב"ג לשגרה.

הוגשה תלונה למשטרת ישראל

הסיכון שיכולים ליצור רחפנים הוא כזה שאף גוף אחראי לא מוכן לקבל אותו, ולכן הוגשה תלונה למשטרת ישראל כדי שזו תאתר את מפעילו של הרחפן. בנוסף, הרי שבדיוק באותו היום, בשעות הצהריים, דיווח טייס אחר שראה רחפן שריחף בסמוך למטוסו דרומית לעיר ראשון לציון.

התקריות מהעבר שמדגישות את הסכנה

ראוי לציין עוד תקריות מהעבר עם רחפנים על מנת להדגיש את הסיכון שהם מציגים במקומות בהם אסור להטיס אותם. באוגוסט של שנת 2015 מטוס מסוג איירבוס 320 של "בריסל איירליינס" עמד בסיכון כשרחפן חג פחות ממאה מטרים לידו.

במקרה זה המטוס התכונן לנחיתה בשדה התעופה של ישראל ועליו היו בערך 160 אנשים ועובדי צוות. אין ספק שכאן נמנע אסון תעופתי מחריד. יתרה מכך, 5 חודשים לפני מקרה זה חלף לו מטוס נוסעים שהתכונן גם הוא לנחיתה בנתב"ג ליד רחפן לא מזוהה.