רחפנים
קרן X-Prize מוכנה להקציב 7 מיליון דולר לייצור רחפן לחקר האוקיינוס
5 (100%) 1 vote

קרן הון סיכון לתמיכה בחדשנות מהפכנית X-Prize ידועה בתור יזמית הפרויקטים  Archon X-PRIZE for Genomics, WTN X-PRIZE, The Global Learning X-PRIZE והמיזם הידוע ביותר שלהם – Google Lunar X-PRIZE. כעת נציגי הקרן מודיעים על יוזמה ייחודית חדשה. במסגרת קמפיין Shell Ocean Discovery X Prize כל קבוצת משתתפים תצטרך להציג אב טיפוס פעיל של רחפן ימי לחקר האוקיינוס בעומקים גדולים.

האוקיינוס מכסה שני שליש מכוכב הלכת שלנו, אך החוקרים סוקרים כיום רק 5{171c52ae554c1c380fdfbe76ec40dce9023baa9c8b708a327d104324a8a479f0} מהשטח. הלחץ הגבוה והחשכה האינסופית מקשים עד מאוד על חקר עומקי האוקיינוס. נכון להיום, ההבנה של הטופוגרפיה של קרקעית האוקיינוס התאפשרה בזכות סונאר מתקדם, שבאמצעותו החוקרים ממפים את קרקעית האוקיינוס על בסיס מידע שנאסף דרך הקרנות אקוסטיות.

בין המשימות העומדות בפני משתתפי Shell Ocean Discovery X-Prize – יישום מנגנון שבאמצעותו ניתן לקבל תמונה של אובייקט תת-ימי ברזולוציה גבוהה ולבצע מיפוי כמה שיותר מפורט של קרקעית האוקיינוס, וכמו כן לבצע ניטור של מספר פרמטרים ביולוגיים וכימיים בסביבה הימית בעומק הדרוש. מנגנון הרחפן הימי שיבנה על ידי משתתפי הפרויקט נדרש לרדת על לעומק 4,000 מטרים.

oceandiscovery-steps

ב-X-Prize בטוחים שעם הצלחת הפרויקט, ופיתוח דגם העונה על כל הדרישות (מהירות ועומק הצלילה, משך חיי הסוללה), האנושות תזכה באפשרות ללמוד רבות על השלבים הראשונים של מקור החיים על כדור הארץ ואפילו למצוא דרכים חדשות לטפל במחלות קטלניות באמצעות ממצאים מקרקעית האוקיינוס. הזוכה במיזם Shell Ocean Discovery X-PRIZE יזכה ב-4,000,000$ עבור פיתוח הרחפן, בעוד שלושת המיליון הנותרים יחולקו שווה בשווה בין 13 המפתחים עם ההמצאות המעניינות ביותר.

התחרות תתקיים בשני שלבים עיקריים, במהלכם דגם הרחפן (האב טיפוס) של כל אחת מהקבוצות יעבור בדיקות בעומק 2,000 מטרים בשלב הראשון, ובשלב השני – בעומק 4,000 מטרים. לביצוע כל המשימות מוקצבות שלוש שנים. רישום קבוצות, המעוניינות לנסות להתחרות במיזם Shell Ocean Discovery X-PRIZE יהיה פתוח במשך תשעה חודשים.