רחפנים
גם דאעש עושה שימוש ברחפנים
דרג את הכתבה

הרחפנים הגיעו גם לארגון הטרור האכזרי ביותר

נראה כאילו זה היה רק עניין של זמן עד שארגוני טרור יאמצו לחיקם עוד כלי שיכול להפוך למסוכן. ארגון הטרור האכזרי דאעש מציג עוד יכולת ליצירת פיגוע קטלני באמצעות טכנולוגיה חדשנית. בעבר רק צילמו בדאעש סרטונים שתיעדו את פעילותיהם באמצעות רחפן, ולעתים אף שלחו רחפן לסיור מקדים של שדה הקרב, לאיכון של פצצות, או לאיתור נפילות.

לאחרונה הארגון ביצע ניסיון ראשון (ולא מוצלח) לשימוש ברחפן נפץ למטרת פיגוע. מאחר והתקשורת העולמית לא מקבלת מדאעש עדכונים מלאים לגבי פעילות הארגון, הרי שנכון לרגע זה מדובר על שמועות בלבד. אך גם שמועות אלה די בהן כדי להבין שמדובר על מהלך בעייתי ומטריד בשל כלי טייס לא מאויש שיכול להטות את מאזן הכוחות בצורה מאוד לא חיובית.

מדוע רחפנים הם כלי מסוכן בידי ארגון כזה

לרחפנים אין גבול פיסי שיכול לעצור בעדם, הם יכולים להתחמק ממכשולים רבים, והם קלים לשליטה ולהתחמשות. אם נחשוב על רחפן נפץ, הרי שכל מה שיש לעשות זה להעלותו לאוויר מבלי כל כוונה להנחיתו חזרה אל ידי המטיס, כך שמדובר על הטסה בעייתית יותר להתמודדות.

העדויות הלא רשמיות מדברות על שימוש שדאעש עושה ברחפנים מסוג פנטום 3 של חברת DJI. מדובר על כלי טיס קלים שקשה לאתרם וקל להפעילם בין אם מציידים אותם במצלמות או בחומרי נפץ. רחפן כזה יכול לשאת עד חצי קילו ולטוס עד ל-3 ק"מ, כך שקל להבין עד כמה הוא יוצר בעיה.

מה המצב לגבינו בארץ

כאן בישראל בעיית הרחפנים שבשימוש ארגוני טרור אינה חדשה לצה"ל ולגורמי הביטחון. הן חמאס והן חיזבאללה השתמשו ברחפני נפץ, כשחיזבאללה צירף את הרחפנים לתו"ל שלו בגבול עם סוריה. נכון לעכשיו מדובר על רחפנים ביתיים פשוטים וזולים יותר שנוח להפעיל אותם בלי הכשרה ארוכה ומסובכת. רחפנים אלו אמנם חסרים יכולות תקיפה ונשיאה, אך הם יוצרים בכל זאת אתגר מסוים.

לגבי צה"ל, הרי שעוד לא ברור כיצד יכולות מערכות כמו כיפת ברזל וכיצד יכול חיל האוויר הישראלי להתמודד מול האיום החדש של הרחפנים. זאת מאחר וטיסתם היא בגובה נמוך וגודלם זעיר. נראה כי יחידות הלוחמה האלקטרונית (ל"א) של צה"ל עובדות כבר על יצירת פתרון טכנולוגי שיקטין או יעצור לחלוטין את סיכון רחפני הטרור.