רחפנים
סוכל ניסיון הברחה לעזה של רחפנים
דרג את הכתבה

הברחה שהפתיעה אפילו את מערכת הביטחון

ניסיונות הברחה לרצועת עזה דרך מעבר ארז הן אולי לא דבר חדש למערכת הביטחון הישראלית, אך ניסיון ההברחה של רחפנים וציוד טכנולוגי אחר, בהחלט הפתיעה את כוחות הביטחון ומצריכה התייחסות לגבי כך בכל הקשור לעתיד.

כשמדובר על מספר מרשים של 14 רחפנים, מצלמות אבטחה, חלקי נשק שונים, ציוד אלקטרוני מתקדם, ואף כוונות לייזר, בהחלט לא מפתיע לגלות את הפתעתם של הבודקים במחסום ארז. הציוד המתקדם הנ"ל יועד כנראה לארגוני טרור ברצועת עזה, כך שמדובר על תפיסה חשובה ביותר.

מגוון רחב של מוצרים מתקדמים מאוד

כאמור, פריטים רבים המציגים רמת טכנולוגיה גבוהה הרכיבו משלוח מיוחד במינו שהיה אמור לעבור דרך מעבר ארז אם הבודקים לא היו ערניים דיים ולא עולים על ההברחה. חשוב להדגיש שגם ציוד קשר, לוחות אלקטרוניים, שעון צלילה רגיל, שעון צלילה עם פנס, מרכזיה טלפונית, חיישני תנועה, מצלמות גו-פרו, ואף מצלמות זעירות אחרות וציוד לתקשורת לוויינים, היו בין הפריטים שנתפסו.

יחד עם רכיבי אלקטרוניקה שאסורים לשימוש ומצלמות DVR, אנו עדיין מדברים כאן על רשימה חלקית של ציוד הברחה בכמות עצומה וברמת טכנולוגיה מרשימה. לכן אנשי ביטחון שונים כבר הקפידו להדגיש כי למרות שהם מורגלים במעקב אחר ניסיונות הברחה יצירתיים, הרי שבמקרה הזה הם בהחלט הופתעו מגודל המאמץ.

הסיבה לניסיון ההברחה המקורי

בחינת הסיבות לניסיון הברחה נועז ומקורי זה של ציוד טכנולוגי מתקדם, מראה כיצד מדובר על ניסיון תגובה של ארגוני הטרור בעזה ללחץ שמפעילים עליהם מנגנוני הביטחון של מדינת ישראל. מדובר על מאמץ משותף וחשוב מאוד של מספר גופים בעלי יכולות גבוהות כמו השב"כ, המכס, המשטרה, רשות המעברים והמתפ"ש.

הפעלת לחץ כבד מצד שילוב חשוב בין גופים רלוונטיים היא בהחלט דבר שצריך להתמודד איתו בצורה יצירתית אם רוצים להבריח פריטים שונים לארגוני הטרור. אך כאמור, הפעם לא צלחה דרכם של המבריחים, והציוד הוחרם תוך פתיחת חקירה במטרה לאתר את מי שגנב את הפריטים ואת מי שניסה להבריח אותם.