רחפנים
בארה"ב החל רישום של רחפנים למאגר ממשלתי
דרג את הכתבה

החל מ-21 לדצמבר, בארה"ב נכנסה לתוקף חובת רישום מקוון של רחפנים. הרישום מתבצע דרך אתר ייעודי של מנהל התעופה הפדראלי (FAA). כל תושבי ארה"ב שיש בבעלותם רחפן ששוקל יותר מ-250 גרם ופחות מ-25 ק"ג נדרש להירשם באתר זה עד ה-19 בפברואר 2016. לאחר מכן, כל אדם הרוכש רחפן נדרש להירשם באתר טרם ביצוע ההטסה הראשונה. שירות רישום הרחפנים קיבל את השם "שירות רישום של מזל"טים קטנים" .

במשך 30 הימים הראשונים הרישום יתבצע בחינם, למרות שבעלי הרחפנים יחויבו לציין מספר כרטיס אשראי לשם בדיקה. במשך תהליך אימות הכרטיס יחויב הבעלים של הרחפן ב-5$ שיוחזרו באופן מיידי עם סיומו.

במידה וברשות אדם אחד יש יותר מרחפן אחד, ניתן להירשם פעם אחת ולהשתמש באותו מספר רישום עבור כולם. מספר הרישום חייב להיות ממוקם על החלק החיצוני של גוף הרחפן או בתוך תא הסוללות. גישה למספר הרישום בתוך תא הסוללות צריך להיות פתוח, מבלי להזדקק לכלי עבודה על מנת לחשוף אותו. בזמן הטסת הרחפן באוויר הפתוח, הבעלים מחויב להחזיק איתו העתק של אישור הרישום.

הממשל האמריקאי רוצה לדעת מי הם בעלי הרחפנים

לא מעט אמריקאים מחזיקים ברשותם רחפן מסוג כזה או אחר, ומעתה הם צריכים להבין כי הממשל האמריקאי רוצה לדעת בדיוק מי הם. כך, מפעילי רחפנים למטרות של בידור יחויבו להירשם. ה-FAA רשות התעופה האמריקאית הודיעה כי חובת הרישום אמורה להרגיע את חששם של רבים בכל הקשור לבטיחות שבהטסת רחפנים באזורים שונים.

הניסיון להגדיל שימוש אחראי יותר ברחפנים

מספר דוגמאות קטן יכול להוכיח עד כמה הטסת רחפנים בצורה לא מורשית ולא אחראית יכולה להיות מסוכנת. פועל בריטי כבר איבד את עינו לאחר שרחפן פגע בו, וגם שדה התעופה שלנו בישראל היה חשוף לסיכון של מטוס שהתכונן לנחות לאחר שרחפן התקרב אליו יתר על המידה.

התקנות החדשות של האמריקאים (שחלות על בני 13 ומעלה בלבד) מדגישות כי הרישום נותן הזדמנות לעידוד מטיסים להטסה מסודרת ובטוחה של הרחפנים שלהם. תקנות אלה תואמות את ההמלצות של קבוצה שהורכבה מיצרני רחפנים בשילוב עם חובבי טיס.

יצירת מאגר שיאפשר חיפוש בעלי רחפנים

על בעלי הרחפנים לדעת כי בעתיד הקרוב ייווצר מאגר של נתונים רבים עליהם ועל הרחפן שלהם. חשוב להבין שה-FAA אישר כי לאחר שיסתיים הרישום, יוכל ציבור האזרחים בארה"ב לחפש ולמצוא פרטים כמו שם בעל הרחפן וכתובתו. דבר זה מעלה חשש אצל לא מעט בעלי רחפנים בכל אחת ממדינות ארה"ב.

האזרחים חוששים לפרטיותם

לאחר שמסמכים משפטיים השייכים למשרד התחבורה האמריקאי הציגו את הגישה העתידית של הציבור לשמות וכתובות של בעלי הרחפנים והמל"טים שנרשמו במאגר, הביעו רבים חשש כי מדובר בהחלטה בעייתית מאחר ובעלי הרחפנים עלולים להיות חשופים לגניבות, להשתלטות על הרחפן שלהם, ואפילו להפללה לאחר שבוצעה ההשתלטות.