רחפנים
רחפנים יכולים להחיות את השימוש בתאי דלק
דרג את הכתבה

חדשות בנושאי מקורות כוח אוטונומיים מעוררים עניין רב. מדובר בשאיפה גלובלית – סוללה שלא תתרוקן לאורך ימים, שבועות וחודשים. למרבה הצער, הפיתוחים החדשים עדיין לא מאפשרים להגשים את החלום הזה, בעיקר עבור אמצעי חשמל לשימוש יומיומי ומכשירים ניידים שונים. הצורך במקורות כוח קטנים ויעילים יותר הופיע לראשונה לפני כ-10-15 שנים, כאשר נגני MP3, מכשירי קשר ונגני מולטימדיה קטנים הפכו לנפוצים יותר.

באותה תקופה פותחו הרבה אבי-טיפוס של מקורות אנרגיה על בסיס מתנול ומימן. החברות שהראו את ההישגים המשמעותיים ביותר בתחום זה היו Nokia, NEC, Toshiba, Fujitsu ו-Hitachi. תאי דלק לשימוש ביתי לא זכו לתפוצה רחבה, אך אילצו את המחוקקים לנסח כללים בנושא הובלה ואחסון של תאים אלה.

בשלב הנוכחי, מפתחים בחברת Intelligent Energry מנבאים עלייה בביקוש לתאי דלק בזכות הרחפנים, ואין ספק שהמומחים בחברה זו מכירים היטב את התחום בו הם פועלים. לדוגמא, ב-CES 2016 הם הציגו רחפן עם מערכת כוח היברידית. המכשיר קיבל תוספת של כוח מהמרה של מימן לחשמל. זה מאפשר לאב-טיפוס להאריך את זמן הטיסה ללא טעינה נוספת מ-20 דקות לשעה. לאחר מכן, ניתן להחליף במהירות את המכל עם המימן ולהמשיך את הטיסה.

ולאחרונה נמסר מאתר החדשות EE Times, שחברת Intelligent Energy חתמה עם יצרן רחפנים אנונימי על הסכם לפיתוח אב-טיפוסי של רחפן מסחרי המספק את הפיתרון המדובר. מערכות כוח אלה יוספו לרחפנים לשימוש ביתי עד למחיר 1,500$.

ובכך החדשות מבית Intelligent Energy לא מסתיימות. נמסר שהחברה חתמה על הסכם כוונות לשיתוף פעולה עם חברת OEM (מותג פרטי) עולה המתמקדת בייצור סמארטפונים. שיתוף פעולה זה יכול ליצור מכשירי סמארטפון עם מערכת כוח היברידית. קרוב לוודאי שמדובר בחברה סינית כלשהי. התוצאות המסחריות של שיתוף פעולה זה יופיעו בשוק לא לפני שנה או שנתיים מעכשיו. עם זאת, סביר להניח שכבר בעוד חמש שנים סמארטפונים עם מערכת כוח היברידית יהפכו למציאות קיימת.

בימים אלו חברת Intelligent Energy נחשבת ליצרנית של פרויקט יחסית מוצלח של "דלק" בצורת מכשיר UPP. הוא נגיש החל משנה שעברה ברשת החנויות של חברת Apple. באנגליה המכשיר עולה 149 פאונד (כ-215$). מיכל דלק חלופי נמכר בעלות של 5.95 פאונד (כ-8.6$). טעינה אחת מספיקה לכ-8 טעינות מלאות של סוללת המכשיר הנייד. במילים אחרות – 8.6$ זהו המחיר להפעלה אוטונומית של המכשיר לשבוע. ואם בסביבתכם אין הספקת חשמל, מדובר בסכום זעום. ככל שיופיעו יותר ויותר מקבילות למוצר זה בשוק החופשי, בעיקר אם הם  יתחילו להימכר בכל קיוסק כמו סוללות רגילות – המחירים ירדו עוד יותר. עושה רושם שזמן ההמתנה הולך ומתקצר!