רחפנים
5 סטארט-אפים ישראלים מובילים בתחום הרחפנים
דרג את הכתבה

רחפנים הינו הלהיט החדש גם בעולם הסטארט-אפים. עשרות חברות ישראליות ומאות חברות סטארט-אפ ברחבי העולם פועלות בתחום הרחפנים, כדי להפוך רחפנים לחכמים ונגישים יותר עם יכולות יוצאות דופן. כעת נציג לכם 5 סטארט-אפים ישראלים מובילים, אשר פועלים מתחת לרדאר ממש כאן בישראל.

פיתוח "מוח" לרחפן ע"י הסטרטאפ Dronomy

למרות שאנו רואים לא מעט רחפנים בשמי ארצנו (ובשמיהן של מדינות רבות נוספות בעולם), עלינו להבין שעדיין לא מדובר על כלי טיס חכם כפי שרבים חושבים. נשים את הדגש על המילה "עדיין", מאחר ובדיוק על זה אנו רוצים לדבר כשאנו מציינים את הסטרטאפ Dronomy.

סטרטאפ זה עוסק בשילוב שבין תחום המכוניות האוטונומיות ותחום הרחפנים. תחומים מרתקים אלו לא מפסיקים להתפתח, ולכן זה מובן שחברות מתקדמות ישקיעו בהם. הסטרטאפ הנ"ל מפתח רחפן ראשון מסוגו שיטוס ללא מגע ידו של המפעיל. כל זאת כמובן ללא התנגשות מסוכנת במכשולים וללא סיכון של בני האדם מעליהם הוא מרחף.

החברה שהוקמה בשנת 2014 מציגה גישה חדשנית מאוד לגבי רחפנים מתוך רצון להפוך אותם לכמה שיותר אוטונומים. הרעיון הוא שרחפן חכם יוכל לספק את הדרישות הגבוהות ביותר הן ממי שמעוניין להשתמש בו למטרות אזרחיות (כמו מדידות או הנדסה) והן עבור מי שיהיה מעוניין לבצע בעזרתו משלוחים, משימות צילום באירועים וכיו'.

Airscort מפתחת אפליקציות לרחפנים שיוצרים מענה לצרכים תעשייתיים

סטרטאפ נוסף בשם Airscort שבו עובדים סטודנטים מהמכללה להנדסה "עזריאלי" מציג לנו פיתוח חשוב מאוד הנוגע לרחפנים חדשניים. העבודה היא על פיתוח של אפליקציות לרחפנים כדי שניתן יהיה לשלוט בהם טוב יותר.

מדובר על סדרת אפליקיציות להפעלת רחפנים ומטוסים זעירים ללא טייס תוך התאמה למגוון רחב של משימות. כך, הובלת סחורות, מיפוי בתלת-מימד, וצילום אווירי יתבצעו בקלות ע"י רחפן במקום ע"י מצלמת אקסטרים למשל.

נכון לעכשיו הצוות של Airscort מתמקד בפיתוחים לחקלאות כדי שגידולים יטופלו ללא מגע יד החקלאי. עבודה על הארכת משך הטיסה באוויר והגדלת האוטונומיה בעבודת הרחפן יציגו מוצר יעיל הרבה יותר. כרגע מדובר על שלב האב טיפוס הראשון לחקלאות (שמקבל תגובות חיוביות מאוד).

Percepto היא פלטפורמה לפיתוח אפליקציות לרחפנים בשילוב של התקן ראייה ממוחשבת

כדאי להכיר גם את הסטרטאפ הישראלי Percepto שמדגיש לנו כי רחפן לא חייב להיות כלי תעופה פשוט עם מצלמה בסיסית או מוגבלת. סטרטאפ זה פיתח התקן מרשים המתבסס על ראייה ממוחשבת. כך הוא יוצר פלטפורמה המתאימה לפיתוח אפליקציות של רחפנים.

הרעיון הוא ליצור "מוח" חכם יותר לרחפן באמצעות התקן שיאפשר להריץ על הרחפנים אפליקציות שונות ומגוונות. המפתחים אומרים כי רחפן שאין לו אפליקציות דומה ממש לטלפון חכם נטול אפליקציות, והמסר הזה מובן לחלוטין. כך אנו בעצם מדברים על רחפן שיכול למצוא חניה ועל רחפנים שיודעים לעשות עוד המון דברים בהתאם ליישומים שמפתחים עבורם.

Percepto מציגים גם חומרה וגם תוכנה בהתקן שלהם כדי שהוא יקבל שליטה על הרחפן וימנע ממנו להיפגע ולפגוע. בזכות פיתוח ראייה ממוחשבת ברמה גבוהה שהביאה להסרת מכשול קשה מאוד, נוצרה פלטפורמה המושתתת על קוד פתוח כדי שמפתחים רבים כל שניתן יכתבו יישומים לרחפנים וישפרו מאוד את היכולות שלהם.

Flytrex – רחפן המשלוחים שנשלט ע"י השולח והנמען

רחפן המיועד למשלוחים זה דבר שכבר הופך מחלום עתידני למציאות של ממש. אמזון וגוגל מדברים על כך, ונראה כי התוצאות יגיעו לשטח מהר יותר ממה שאנו חושבים. לכן חשוב להכיר את Flytrex שמשיקה כבר עכשיו רחפן משלוחים מסחרי עליו ניתן לשלוט בצורה משולבת.

כלומר, רחפן זה שמצויד באפליקציה, מצלמת גו פרו, רכיב GPS, תקשורת דור 3, וערכת שליטה מנקודת המבט של כלי הטיס, עובד לאחר שהשולח קובע את נקודת היעד של הרחפן על מפה, וגם מקבל המשלוח שותף להעברה מדויקת אם הוא מוריד את האפליקציה כדי שמיקומו יאוכן.

3Rdeye – פיתוח של כלים להפיכת רחפנים למאבטחים

הסטרטאפ הישראלי 3rdeye מעדכן אותנו שרחפנים יכולים להיות שומרים לא פחות טובים מאנשים. מערכת aEye שהחברה מפתחת מיועדת להתקנה על רחפנים כדי שהם יוכלו לצלם ולפענח את מה שהם רואים. זאת גם אם מדובר על חשיכה או תנאי מזג אוויר בעייתיים.

בזכות מצלמה באיכות תמונה של 1080p ומצלמה תרמית המיועדת ספציפית לאיתור בני אדם, המערכת הקלה ששוקלת רק 220 גרם משוגרת עם הרחפן במסלול שקובעים לכלי הטיס והיא מחפשת חשודים ומשדרת למפעיל את המיקום המדויק של בני אדם.