רחפנים
Drone Dome – הפיתוח החדש של רפא"ל לזיהוי רחפנים ונטרולם
דרג את הכתבה

החברה שכבר פיתחה מערכות יירוט מרשימות עושה זאת שוב

לחברת רפא"ל הישראלית יש כבר רזומה מרשים מאוד שכולל את "כיפת ברזל" אותה אנו מכירים בעיקר ממערכות הלחימה מול החמאס בעזה, ואת מערכת "שרביט קסמים" שמיועדת להתמודדות עם אתגרים מורכבים וקצרי טווח ירי בסבבים הבאים של לחימה. אך היום אנו רואים כיצד החברה לוקחת צעד גדול קדימה כשהיא מתייחסת ברצינות לאיום הרחפנים.

מדובר על מערכת ההגנה Drone Dome שיכולה לזהות ולגלות רחפנים מאיימים ולבצע פעולה של שיבוש בצורה אוטומטית (או ידנית) של תדרי הרחפן. חברת רפא"ל מוסרת שרכיבי המערכת יוצרו ע"י חברות ישראליות שנחשבות למובילות בעולם ולהן מוניטין בינלאומי. הרכיבים הללו כבר נמצאים בשימוש של צבאות ושל כוחות שיטור בעולם והם הוכחו מבחינה מבצעית.

רחפנים הם לא תמיד כתב"מ למטרות הנאה או שירות

לרוב, אנו חושבים על רחפן ככתב"מ (כלי טייס בלתי מאויש) נחמד שאפשר לצלם איתו מזוויות מרתקות מאוד. אך היום אנו יכולים ללמוד כיצד יש לא מעט גורמים שרוצים לעשות בו שימוש קיצוני בצורה של חדירה לשדות תעופה, איסוף של מודיעין, או פיגוע המוני למשל. דברים כאלו כבר התרחשו בחו"ל, ולכן רפא"ל נותנת על כך את הדעת ומציגה פתרון רציני.

מערכת המספקת הגנה של 360 מעלות

ה- Drone Domeמספקת הגנה אווירית מול רחפנים עוינים בכך שהיא מזהה אותם, עוקבת אחריהם, ומנטרלת אותם. זאת כשמדובר על אזורים בהם אסור לרחפנים אלו לטוס ועל אזורים בהם הסיכון לפעילות חבלנית עוינת ע"י רחפנים גדולה.

המערכת מספקת הגנה של 360 מעלות בצורה הרמטית לחלוטין כשהיא מונעת תקיפות אוויריות או איסוף מודיעין וכיו'. את זאת היא עושה בזכות מהירות תגובה גדולה מאוד ותוך שמירה הן על הסביבה והן על בטיחות האנשים שנמצאים בסמוך לאירוע.

המרכיבים שיוצרים מענה אמיתי
מרכיבי המערכת מציגים יכולת אמיתית למענה מושלם מול סיכונים ואיומים רבים. המערכת מצוידת במכ"ם RPS-42, מערכת תצפית MEOS, וגם מערכת חסימה C-GUARD RD. היא יכולה לפעול בכל תנאי של מזג אוויר ובמשך 24 שעות ביממה. המערכת מזהה בתחילה את הרחפן המסוכן תוך שהיא משתמשת במכ"ם ובחיישנים אלקטרואופטיים (או אינפרא אדום).

לאחר מכן מבוצע חישוב מדויק של נתונים רבים על מנת להעביר התראה למפעיל במידה ומדובר על רחפן עוין באמת. השלב האחרון הוא ביצוע של פעולת שיבוש (אוטומטית או ידנית) של תדרי ההפעלה של הרחפן ע"י מי שמפעיל את המערכת. כך, לאחר שהרחפן מגיע לאזור המוגן, נטרולו מושלם ע"י מערכת חסימת GPS וחסימת רדיו.