רחפנים
רחפן פגע במטוס נוסעים של חברת התעופה בריטיש איירווייס
דרג את הכתבה

הסיכון הקיים התממש לבסוף

כבר לא מעט זמן אנו שומעים על אפשרות שרחפן יפגע במטוס נוסעים או בכלי תעופה מאויש אחר. נראה כי לאחר האזהרות הרבות שדבר כזה אכן יכול לקרות, נפגע לאחרונה מטוס מסחרי של חברת "בריטיש איירווייס" בזמן שניסה לנחות בשדה התעופה "היתרו" אשר בלונדון.

למרות שבסופו של דבר לא נפגע איש מאנשי המטוס, הרי שנראה כי הגיע הרגע בו סיכון אפשרי הפך לסכנה מהותית ומיידית, כך שהחשש שקיים משימוש לא בטוח ברחפנים מציג היום אתגר אמיתי לאנשי התעופה בעולם.

תקרית שהסתיימה בשלום למרות הכול

טיסת 727 שהגיעה מז'נווה אכן נחתה בשלום בלונדון, והמטוס מסוג איירבוס A320 לא נפגע והגיע ליעדו עם כל הנוסעים שעליו בריאים ושלמים, אך התקרית הייתה מאוד לא נעימה והיא הביאה לפתיחת חקירה מצדה של משטרת בריטניה.

נשיא חברת ייעוץ בתחום התעופה אמר כי זה המקרה הראשון שידוע לו על התנגשות של רחפן במטוס מסחרי, וזאת כנראה בשל מיקום לא חוקי שבו הוטס הרחפן. רשות התעופה האזרחית בבריטניה הזכירה שלא מקובל להטיס רחפנים בסמוך לשדה"ת, ומפרי החוק מסתכנים בעונש כבד.

מספר התקריות עם רחפנים גדל בצורה ניכרת

מאחר ומדי שנה אנו רואים כיצד יותר ויותר אנשים רוכשים רחפנים משוכללים ובעלי יכולות גבוהות מאוד, הרי שהנתון שמעיד על גדילה במספר התקריות מול רחפנים בשמיהם של לא מעט מדינות בעולם הוא כלל לא מפתיע.

בארה"ב מדווח מנהל התעופה הפדראלי שבשנה שעברה היו 1,200 תקריות בהן הייתה מעורבות של רחפנים. מדובר על זינוק של פי 5 ביחס לשנה קודמת. למרות שלא נרשמו התנגשויות של מטוסים ורחפנים, הרי שנספרו לא מעט טיסות בהן רחפנים היו קרובים לכלי הטייס המאוישים.

תחזית לא פשוטה לגבי העתיד הקרוב

תחזית מכירת הרחפנים לשנת 2016 מציגה מספר מרשים של 2.5 מיליון רחפנים שיועברו ממשווקים שונים למשתמשים שיטיסו אותם. ג'ון רובינס הוא מומחה לאווירונאוטיקה באוניברסיטת דייטונה ביץ' אשר בפלורידה (ארה"ב), והוא מדגיש שחשוב לעורר מודעות אצל משתמשי הרחפנים ולהזכיר להם שכלל וכלל לא מדובר על צעצוע.

אם נחזור לרגע לבריטניה, בה הייתה התקרית המסוכנת בין רחפן למטוס מסחרי, הרי ששם הרשויות מתנות שימוש ברחפנים כשהן מסבירות למשתמשים שעליהם לראות את הרחפן שהם מטיסים בכל רגע נתון ושאסור להם להטיסו בגובה של מעל 122 מטר. בנוסף, הם חייבים להטיס את הרחפן לפחות במרחק של 8 ק"מ משדה"ת (למעט מקרים בהם יש אישור מיוחד מפקחי אוויר).

עדכון 23.4.16: לאחר חקירה, שר התחבורה הבריטי, רוברט גודבין אמר כי החפץ שפגע במטוס היה שקית ניילון. כך שלא מדובר ברחפן, כפי שחשבו הטייסים של המטוס.