רחפנים
מגבלות בארה"ב הביאו את אמזון להעביר את פעילות הרחפנים לבריטניה
דרג את הכתבה

החזון של אמזון יתממש כנראה בבריטניה

אמזון כבר הודיעה בעבר על החזון שלה להפעיל שירות משלוחים עם רחפנים. אך נראה כי גם לאחר שנים של ניסיונות היא לא הצליחה לשכנע את רשות התעופה הפדראלית של ארה"ב לאשר לה להתחיל לפעול בשטח. הסירוב של ה-FAA בא לידי ביטוי במגבלות שמקשות על אמזון.

מאחר ואמזון הכריזה שאינה תבצע משלוחים עם כתב"מים שלא הוכחו כבטוחים ויעילים, היא הבינה כי עליה לחפש מקום אחר בו ניתן לקבל אישור, ובכך עברה לפעול בבריטניה. חשוב לציין כי בסין למשל, יש כבר רחפנים לשירותי דואר, ואפילו בישראל יש ניסיונות משלוח ע"י רחפנים.

התכנית המקורית של אמזון

כבר בשנת 2013 הכריזה חברת אמזון על תכנית לה קראה בשם "פריים-אייר" במסגרתה יסופקו שירותי משלוח אקספרס בתוך שעה בלבד באמצעות רחפן קטן. מדובר על רחפן שיכול לנווט בצורה אוטומטית בלי התערבות מפעיל עד למרחק של 25 ק"מ.

שירות זה נחשב לזול יותר, וניתן לראות כיצד גם חברות אחרות בעולם, כמו T&AT ענקית התקשורת האמריקאית, ו-Flytrex מישראל החליטו גם הן להיכנס לשוק החדש הזה. אמזון עצמה פתחה מרכז של מו"פ בתל אביב שם עובדים על בינה מלאכותית וראיית מכונה לניווט אוטומטי.

רגולציה יכולה לעתים להיות בעייתית מאוד עבור חברות מסחריות

נראה כי בעולם המודרני צריך להפריד בין רצונות שיווקיים ויכולות טכנולוגיים לבין רגולציה וחוק. כאמור, רשות התעופה הפדראלית האמריקאית הציבה קשיים בפני חברת אמזון לאחר שפרסמה טיוטה נוקשה בה היא מנסה להסדיר את עניין המשלוחים ע" רחפנים, אך מבחינת אמזון מדובר על דרישות לא מובנות כמו הפעלת הרחפן ע"י גורם אנושי בלבד והשארתו בטווח ראיית המפעיל.

אמזון בונה על רחפני משלוח שפועלים אוטומטית ולכן עמדה זו נחשבת לקיצונית עבורה. בארה"ב אנו רואים כיצד לא רק אמזון מתעניינת בהפעלת רחפנים, אלא שגם חברות ענק אחרות כמו גוגל, פייסבוק ואחרות מביעות עניין בתחום זה כל אחת מסיבותיה הן. חברות אלה נתונות גם הן לתקנותיה של ה-FAA ועליהן להחליט כיצד הן פועלות בעתיד לגבי תכנית הרחפנים שלהן.

המעבר לפעילות במדינות זרות

נכון לעכשיו, הן אמזון והן חברות אחרות החלו לנסות את הרחפנים שלהן במדינות שונות בעולם. בין אם מדובר על קנדה או אוקראינה, הרי שחברות שונות (וביניהן גם Flytrex הישראלית) מנסות למצוא את המקום הטוב ביותר לנסות כל רחפן עבור כל סוג של מטרה.

סמנכ"ל החדשנות הגלובאלית של אמזון, פול מיסנר, מעיד על בריטניה כמדינה שמובילה בתחום הרחפנים מבחינה עולמית. לגבי סגירת החוזה עם הממשלה הבריטית, הרי שהדבר יאפשר פעילות במהירות גדולה יותר מאשר בארה"ב ותרומה גדולה לכלכלה כולה בזכות משלוחים אוויריים.

הפיילוט יתחיל כבר בימים הקרובים

אמזון לא מתכוונת לחכות זמן רב עם הפיילוט אותו היא מתכוונת לערוך על אדמת בריטניה. בימים הקרובים כבר תחל בחינה של יכולתו של מפעיל בשר ודם לפקח על מספר מסוים של רחפנים שיטוסו בו זמנית על מנת להציג שירות בטוח גם כשהרחפן לא נמצא בטווח הראייה.

רחפני אמזון בבריטניה יביאו לציבור המזמינים חבילות של עד למשקל 5 פאונד (2.3 קילו) ויטוסו בגובה 400 רגל תוך הימנעות מקרבה לשדות תעופה. כך, משלוח של כמעט 90{171c52ae554c1c380fdfbe76ec40dce9023baa9c8b708a327d104324a8a479f0} מנתח המכירות של החברה יבוצע ע"י רחפנים במקביל לפעילות כלי טייס אחרים מבלי לפגוע בבטיחותם.